Blog

Na cestě ke štěstí
Card image cap
Milana Lukasová

Štěstí. Co je štěstí? Kdo je opravdu šťastný? Co jako štěstí chápeme?

Pro někoho má štěstí podobu hmotného majetku, pro jiného je to něco, čím vyniká nad druhými. Každému pocit štěstí přináší něco jiného. Ale zkusme si odpovědět na tři jednoduché otázky.

Mám pro koho žít? Mám pro co žít? Mám v co věřit?

Pokud si na všechny otázky odpovíme kladně, můžeme hrdě říci, že jsme opravdu šťastní. Štěstí není o majetku, ale o vnímání toho důležitého - mít pro koho žít, mít pro co žít a mít v co věřit. 

Mít pro koho žít. Ať už se jedná o partnera, někoho blízkého, existuje v takovém vztahu něco výjimečného. Něco, proč se právě tato osoba stává tím nejlepším přítelem. Právě s touto osobou prožíváme mnohdy ty nejkrásnější chvíle, ale i ty horší, kdy se pro nás ten druhý stává oporou, podporuje nás, otevírá nám nejen svou náruč, ale hlavně své srdce.

Mít pro co žít. Každé naše sny i cíle mají pro nás určitou hodnotu. Vždy odlišujeme, zda jsou pro nás velmi nebo méně důležité. Vytvoříme si tak žebříček hodnot - co stojí za to dělat a pro co stojí za to žít. Podle čeho si takový žebříček vytváříme, co je pro nás na jeho vrcholu, co má v našem životě největší hodnotu?

Mít v co věřit. Když v něco věříme, dosahujeme snáz svým cílům a snům. Ale umíme věřit sami sobě? Často všichni přemýšlíme nad tím, co nám dělá radost, z čeho nebo v čem se cítíme dobře, co nás dělá opravdu šťastnými. Někdy je to maličkost, čas strávený s blízkými, objevování nepoznaného. 

Ke štěstí nepotřebujeme nic velkého, většinou se ukrývá v drobné maličkosti. Nehledejte jasné návody, nechtějte odpovědi hned, nehledejte složitosti. To štěstí, které hledáte, je ukryto ve vás. Zeptejte se sami sebe, co by vám udělalo radost, co si přejete a kdy se cítíte opravdu šťastní.